Zpět na výpis článků08.11.2021Starší žáci

1. kolo Českého poháru starších žáků

Ve dnech 6. a7. listopadu 2021 proběhlo v hale ZŠ O. Nedbala v Českých Budějovicích 1. kolo ČP starších žáků ve volejbale.

Náš tým se zúčastnil ve složení: Denis Kula – nahrávka, Vojtěch a Jakub Veselí – smeč, Kryštof Škorpil a Daniel Volf – blok a Marco Franeta – libero.

Po, pro kluky náročné cestě, protože při plánovaném odjezdu v 5.15 museli vstávat hluboce před 5. hodinou, nám los přisoudil jako prvního soupeře tým Dansport Praha (2:0,16,19), který byl shodou okolností naším posledním soupeřem v kvalifikačním turnaji v Hradci Králové. Po prvním hladce vyhraném setu na kluky na počátku druhého padl, náš již podstatě tradiční, útlum příjmu soupeřova podání. Naštěstí po dvou rychle za sebou vybraných oddechových časech se kluci zmátožili, příjem výrazně zlepšili a díky účinnému servisu i celý zápas dovedli do vítězného konce.

Druhý zápas s nejslabším týmem turnaje, Orionem Praha (2:0,6,9), se odehrával v podstatě pouze na servisu a nijak herně nás neprověřil.

Teprve třetí zápas, ač to možná výsledek nenapovídá, nám přinesl rovnocenného soupeře v družstvu Aera Odolena Voda (2:0,11,19) a s ním i delší rozehry, ve kterých jsme bodovali především trpělivou hrou. Ani v tomto zápase nás neminul výpadek na příjmu podání. Přišel naštěstí v počátku 2. setu, takže jsme měli ještě dostatek času na otočení výsledku.

Sobotním posledním soupeřem bylo „B“ družstvo pořádajících Českých Budějovic (2:0, 15,20). V tomto zápase se na všech a obzvlášť na Marcovi projevila únava, která byla výrazně znát při delších výměnách. Ačkoli příjem podání nebyl, jako obvykle, zdaleka ideální, díky našemu lepšímu servisu jsme oba sety dotáhli do vítězného konce.

Neděle pro nás začala soubojem s USK Plzeň (1:2, 15,-15,-10). Jak se později ukázalo, tak právě tento zápas rozhodl o našem nepostupu do elitní osmičky. První dva sety probíhaly téměř zrcadlově, kde se vždy jednomu z týmů dařil servis a od toho se při delších rozehrách odvíjela i relativní pohoda v útoku. O výsledku utkání rozhodoval tie-break, ve kterém jsme ještě při změně stran vedli 8:7, ale po té jsme nedokázali plzeňský servis zkrotit a zkrácený set jsme ztratili 10:15, když jsme v závěru dostali 3 esa za sebou.

Předposlední zápas s družstvem Příbrami (2:1,24,-28,8) byl soubojem o třetí místo v konečné tabulce. Prví set se nám podařilo ve vyrovnané koncovce vyhrát 26:24. V setu druhém se nám nepodařilo udržet v závětu koncentraci a i přes možnost jednoho matchballu jsme skončili poraženi 28:30. Tato dílčí porážka se naštěstí nepromítla do psychiky kluků a tie-break jsme začali velmi účinným servisem, kdy jsme soupeři povolili poprvé bodovat až za stavu 6:0. I když příbramští již po zbytek setu nám byli vyrovnanými soupeři, dovedli jsme set do pohodlného vítězství 15:8.

Poslední, a pro nás nejneúspěšnější, zápas jsme sehráli s týmem SVK Ústí nad Labem (0:2,19,19). Ústecký tým nás převyšoval fyzicky a od toho se odvíjela i jeho převaha ve všech herních činnostech, především v útoku, který často proti nám jeho hráči vedli „z druhého patra“. V případě tohoto zápasu bohužel platí, že výsledek vypadá mnohem milosrdněji než předvedená hra.

Celkové 3. místo v turnaji odpovídá našim schopnostem a dovednostem, zahráli jsme si ze sedmi celkových čtyři vyrovnaná utkání.

Nejužitečnějším hráčem byl Kuba. Negativní hodnocení si nezaslouží nikdo, i když výtky k Dankovu servisu a Marcově fyzičce v posledních zápasech obou dnů by se určitě našly.